Data publikacji w serwisie:

Laureaci konkursu OPUS 27

grafika w formie prezentacji informująca o laureatach konkursu

Serdecznie gratulujemy Laureatom konkursu OPUS 27! Z Wydziału Chemii finansowanie uzyskały 4 projekty, a dwa z nich realizowane będą w ramach konsorcjum. Poniżej zamieszczamy krótkie opisy:

prof. dr hab. Grzegorz Hreczycho

Poszukując zrównoważonej alternatywy dla metali szlachetnych: Nowe kompleksy Mn i Ni jako katalizatory w syntezie metaloorganicznej

Związki metaloidoorganiczne, takie jak związki krzemu, boru czy germanu, mogą być otrzymywane z użyciem katalizatorów opartych na tanich i powszechnie dostępnych metalach 3d-elektronowych, takich jak mangan czy nikiel. Metale te pozwalają na zachowanie wysokiej selektywności i wydajności procesu przy jednoczesnym obniżeniu kosztów oraz zmniejszeniu toksyczności w porównaniu do metali szlachetnych, takich jak platyna czy rod. Nikiel, tańszy od platyny aż o 1800 razy, stanowi przykład ekonomicznie atrakcyjnego katalizatora. Projekt zakłada syntezę nowych kompleksów manganu i niklu, które będą wykorzystywane do otrzymywania związków metaloidoorganicznych o unikalnych właściwościach. Dodatkowo, planowane jest szczegółowe badanie mechanizmów tych przemian, co także przyczyni się do rozwoju bardziej efektywnej i zrównoważonej syntezy.


dr Kornel Roztocki

Synteza dynamicznych tiazolotiazolowych sieci metalo-organicnych do magazynowania i separacji gazowych węglowodorów

Elastyczne sieci metalo-organiczne są rewolucyjną klasą materiałów porowatych, które mogą zmienić sposób pracy z gazami. W odróżnieniu od tradycyjnych, sztywnych materiałów, ich struktura zmienia się w odpowiedzi na obecność gazów, co sprawia, że mogą być wyjątkowo wydajne w różnorodnych zastosowaniach. Nasze badania koncentrują się na ich interakcji z gazowymi węglowodorami, torując drogę do zaawansowanych technologii w dziedzinie separacji i przechowywania tych kluczowych dla gospodarki molekuł.


Prof. UAM dr hab. Maciej Zalas (konsorcjum)

Projektowanie, charakterystyka oraz opis mechanizmów działania heterostrukturalnych materiałów półprzewodnikowych w układach fotokatalitycznych i ogniwach fotowoltaicznych uczulanych barwnikiem

Badania zatytułowane „Projektowanie, charakterystyka oraz opis mechanizmów działania heterostrukturalnych materiałów półprzewodnikowych w układach fotokatalitycznych i ogniwach fotowoltaicznych uczulanych barwnikiem” będą prowadzone przez konsorcjum Politechniki Poznańskiej (lider), Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie, z udziałem grupy prof. Macieja Zalasa z Wydziału Chemii UAM. Projekt ma na celu tworzenie nowoczesnych materiałów, które potrafią przekształcić światło w energię chemiczną (w przypadku procesów fotokatalitycznych) i/lub elektryczną (w przypadku procesów fotowoltaicznych). Wspólnie, naukowcy chcą stworzyć materiały i zrozumieć mechanizmy zachodzące zarówno podczas syntez, jak i w trakcie pracy w układach oczyszczających wodę i powietrze oraz wytwarzających energię elektryczną. Grupy z PP i UAM, mające doświadczenie w badaniach nad materiałami wykorzystującymi światło jako źródło energii, wsparte zaawansowanymi obliczeniami kwantowo-mechanicznymi, prowadzonymi przez partnera z UJD, zamierzają znaleźć nowatorskie ścieżki wykorzystania energii światła w przyjaznych dla środowiska i podnoszących komfort życia urządzeniach typu „smart”.


Prof. UAM dr hab. Mariusz Majchrzak (konsorcjum)

Nowe sieci hybrydowe typu MOP-polimer i MOF-polimer jako efektywne materiały do ​​neutralizacji substancji toksycznych

W naszym projekcie proponujemy nową strategię otrzymywania sieci hybrydowych MOP-polimer i MOFpolimer, która pozwoli na trwałe związanie polimerów organicznych z powierzchnią materiałów MOP i MOF. Dzięki temu spodziewamy się uzyskania nowych materiałów o pożądanych właściwościach obu elementów składowych.
Naszym głównym celem jest zaprojektowanie i otrzymanie oryginalnych wielofunkcyjnych materiałów do wychwytywania i neutralizacji toksycznych substancji zanieczyszczających (szkodliwych gazów i LZO). Takie materiały hybrydowe potencjalnie będą mogły być wykorzystane do tworzenia lekkiej odzieży ochronnej o działaniu neutralizującym czynniki toksyczne obecne w powietrzu czy wodzie.


Najserdeczniejsze gratulacje składamy również Profesorowi Arturowi Stefankiewiczowi, który otrzymał finansowanie projektu „Kataliza wspierana wodno-rozpuszczalnymi klatkami koordynacyjnymi – w kierunku systemów enzymatycznych (CatMOCs)”. Projekt realizowany będzie w Centrum Zaawansowanych Technologii.