Z radością informujemy, że w gronie laureatów konkursu PRELUDIUM 23 znaleźli się mgr inż. Karolina Brończyk i mgr Kamil Hanek. Poniżej zamieszczamy krótkie opisy projektów, które będą realizować Doktoranci.
mgr inż. Karolina Brończyk
Szybka metoda wstępnego badania bezpieczeństwa nowych ekologicznych materiałów stosowanych do pakowania żywności
Globalny problem związany z utylizacją plastikowych odpadów stał się przyczyną wdrażania działań proekologicznych (np. Europejska Dyrektywa Plastikowa). Na rynku konsumenckim wprowadzono m.in. materiały pochodzenia roślinnego do pakowania żywności. Jak wykazały nasze badania mogą one być źródłem niepożądanych zanieczyszczeń związkami chemicznymi, obniżającymi jakość produktów lub wpływać na walory sensoryczne żywności. W interdyscyplinarnym projekcie planowane jest zastosowanie odpowiednich metod chromatograficznych do identyfikacji wybranych markerów zanieczyszczenia żywności mającej kontakt z roślinnymi naczyniami i opakowaniami oraz przygotowanie stanowiska pomiarowego do przeprowadzenia procesu kalibracji i walidacji wybranych czujników elektrochemicznych względem wzorcowych metod chromatograficznych. Skalibrowane czujniki można wykorzystać do prowadzenia wstępnych, szybkich, niskobudżetowych i „przesiewowych” testów jakości nowych naczyń, powszechnie nazywanych ekologicznymi. Proponowane stanowisko pomiarowe może w przyszłości posłużyć także do badania jakości innych próbek środowiskowych.
mgr Kamil Dawid Hanek
Innowacyjne strategie organokatalityczne w funkcjonalizacji leków, produktów naturalnych i związków o znaczeniu biologicznym.
Założenia projektu „Innowacyjne strategie organokatalityczne w funkcjonalizacji leków, produktów naturalnych i związków o znaczeniu biologicznym” odzwierciedlają wyzwania stawiane naukowcom zajmującym się syntezą dobrze zdefiniowanych materiałów dedykowanych do konkretnych zastosowań. Jego celem jest bowiem opracowanie innowacyjnych, zrównoważonych i ekonomicznie uzasadnionych procedur otrzymywania szerokiej gamy funkcjonalizowanych związków organicznych o dużym potencjale aplikacyjnym. Projekt obejmuje syntezę rozbudowanych przestrzennie prekursorów NHC karbenów, które następnie wykorzystane zostaną jako organokatalizatory w reakcjach α,β-nienasyconych związków karbonylowych z różnymi nukleofilami. Odpowiednio zaprojektowane pochodne NHC umożliwią nie tylko wysokowydajne uzyskanie oczekiwanych produktów, ale także zapewnią większą kontrolę chemo- i stereoselektywności reakcji. Następnie opracowane i zoptymalizowane układy katalityczne zostaną wykorzystane do funkcjonalizacji siloksanów i silseskwioksanów, w wyniku której otrzymane zostaną nowe klasy pochodnych krzemoorganicznych. Wszystkie produkty stanowiące nowość naukową zostaną wyizolowane i scharakteryzowane za pomocą dostępnych metod analitycznych. Ważną częścią projektu będą również szczegółowe badania mechanistyczne, które oparte zostaną zarówno na metodach eksperymentalnych, jak i teoretycznych. Uzyskane wyniki nie tylko poszerzą wiedzę dotyczącą mechanizmów badanych reakcji, ale również pomogą określić główne czynniki wpływające na selektywność procesów.