Data publikacji w serwisie:

Zwyciężczynie konkursu ekoMasters z IOA!

Doktorantki z Instytutu Obserwatorium Astronomiczne (IOA) Justyna Olszewska oraz Karolina Dziadura zdobyły pierwsze miejsce w konkursie ekoMasters 2022 za projekt "Ciemne niebo nad Moraskiem". Zwycięski projekt dotyczy ochrony ciemnego nieba nad kampusem Morasko.

Jak piszą autorki: “Uważamy, że w obecnym momencie kiedy tak bardzo stawiamy na ekologię powinniśmy zająć się również problemem związanym z zanieczyszczeniem nieba światłem. (...) Ogromny problem stanowią duże budynki m.in. sklepów, magazynów, które mieszczą się na obrzeżach miast są niepotrzebnie i nadmiernie oświetlone w nocy (światłem rozproszonym, często skierowanym od Ziemi ku niebu). Jednym z takich dużych świecących kompleksów jest kampus Morasko UAM, dlatego zdecydowaliśmy się przedstawić kilka propozycji, by rozwiązać ten problem na naszej uczelni”.

Obie doktorantki są członkiniami 4 osobowego kolektywu Good Night Collective zajmującego się popularyzacją astronomii, a w szczególności tematu ochrony ciemnego nieba. Kolektyw działa od 2019 roku.