Już dziś, w piątek 24 września 2021 roku odbędzie się kolejna edycja Nocy Naukowców, której hasłem jest „SOS dla Ziemi”
Noc Naukowców to jedyna taka noc w Europie. Noc pełna niezapomnianych wrażeń! W tym samym czasie w ostatni piątek września w całej Europie odbywają się imprezy popularno-naukowe i rozrywkowe. Celem imprezy jest zbliżenie naukowców i społeczeństwa, stworzenie okazji do spotkania, poznania się i wspólnych działań. A wszystko to w atmosferze zabawy.
Zachęcamy do zapoznania się z całym programem tegorocznej edycji dostępnym tutaj
Naukowcy z Wydziału Chemii wprowadzą widzów m.in. w świat Osobliwych Cieczy, wytłumaczą Chemiczne Aspekty Fotowoltaiki oraz zaprezentują jak wygląda Chemia Świateł i Barw - te i inne propozycje online dostępne będą od 24.09 od godziny 16:00 na kanale Noc Naukowców UAM w serwisie YouTube.
W studiu live od 16:00 do 22:00 badacze pokażą jak nauka i naukowcy mogą uratować planetę, a Gościem z Wydziału Chemii o godzinie 18:45 będzie Prof. Agata Dąbrowska!
Wydział Fizyki oraz Obserwatorium Astronomiczne zapraszają na wykłady on-line w czasie rzeczywistym:
1. g.18.00 – 19.00
prof. Jacek Kubicki - Zasada działania oraz właściwości różnych źródeł światła
Omówione zostaną właściwości emisyjne, wydajność świetlna oraz zasady działań różnych źródeł światła ze szczególnym uwzględnieniem klasycznej żarówki z włóknem wolframowym oraz obecnie oferowanych żarówek LED’owych. Ponadto przedstawiony będzie potencjalny wpływ piku światła niebieskiego emitowanego przez LED’owe źródła światła na cykl dobowy człowieka.
2. godz. 18.30 – 19.30
dr Justyna Gołębiewska, mgr Justyna Olszewska - SOS dla ciemnego nieba
Ciemne niebo pełne gwiazd towarzyszyło ludziom od zawsze, będąc źródłem natchnienia dla naukowców i filozofów. Niestety zwiększająca się urbanizacja powoduje, że coraz trudniej jest nam podziwiać rozgwieżdżone niebo. W tym celu musimy wyjeżdżać daleko za miasto, najlepiej do parków ciemnego nieba.
Jakie są zagrożenia dla ciemnego nieba, co tracimy przez zanieczyszczenie światłem oraz gdzie jeszcze możemy cieszyć się pięknem nocy, dowiemy się na wykładzie. W przypadku sprzyjającej pogody po wykładzie zapraszamy na obserwacje astronomiczne.
Zapraszamy również na inne wydarzenia przygotowane przez Wydział Fizyki:
Na kanale głównym Nocy Naukowców ( https://www.poznan.nocnaukowcow.pl/2021/ ) docelowo od 16:00, rozpocznie się studio online live.
Wszystkie produkcje online z naszej uczelni znajdują się na kanale YT https://www.youtube.com/channel/UCHcCIV5dV8y4_XLhAyToKVQ i będą ustawione jako premiery 24.09., od g.16.00.
Z Wydziału Fizyki są to wykłady:
1. dr Joanna Baksalary, prof. Oskar Maria Baksalary – Fizyk w kosmosie? To możliwe! Kosmos bez fizyków? To niemożliwe!
Celem prezentacji jest przybliżenie obszarów działania Europejskiej Agencji Kosmicznej, jej celów, zadań i wyzwań. Szczególna uwaga zostanie zwrócona na rolę fizyków w wypełnianiu misji Agencji.
2. dr Joanna Baksalary, prof. Oskar Maria Baksalary – Fizyczny świat saksofonowych dźwięków
Prezentacja koncentruje się na zjawiskach fizycznych mających wpływ na działanie saksofonu. Prelekcja przyniesie odpowiedzi na fundamentalne pytania o to, dlaczego saksofon jest (na ogół) złoty i powyginany oraz czy dobry saksofonista powinien być także dobrym fizykiem. Poza tym zastanowimy się co jest źródłem dźwięku saksofonu, od czego zależą charakterystyki dźwięku, jak generowane są poszczególne nuty. Informacje teoretyczne zostaną opatrzone stosownymi ilustracjami dźwiękowymi.
Wydział Matematyki i Informatyki zamieścił szczegółowy program oraz opis warsztatów i wykładów na stronie poświęconej Edukacji Matematyczno-Informatycznej.