Data publikacji w serwisie:

Symposium on Spintronics and Quantum Information 2024

zdjęcie uczestników sympozjum

W dniach 11-13 stycznia 2024 roku w Ośrodku Badawczo-Konferencyjnym Polskiej Akademii Nauk w Będlewie odbyło się Symposium on Spintronics and Quantum Information 2024. Było to trzecie z kolei sympozjum Instytutu Spintroniki i Informacji Kwantowej, tym razem zorganizowane poza Wydziałem Fizyki.

Głównym celem konferencji jest wymiana wiedzy i integracja środowiska naukowego podejmującego badania w obszarze spintroniki, informatyki kwantowej i fizyki materii skondensowanej. Sympozja dają również możliwość prezentacji wyników badań prowadzonych przez doktorantów i młodą kadrę naukową. Piękne, zimowe otoczenie i niepowtarzalny klimat neogotyckiego pałacu w Będlewie sprawiły, że atmosfera konferencji była podniosła, a dyskusjom i rozważaniom naukowym nie było końca. Sympozjum zostało otwarte przez prof. Michała Banaszaka, prorektora ds. cyfryzacji i współpracy z gospodarką kierującego Szkołą Nauk Ścisłych.

Pierwszy dzień konferencji, po dwóch sesjach naukowych, zakończył się uroczystą kolacją w pałacu. Drugi dzień sympozjum był najbardziej intensywnym dniem całej konferencji: odbyły się cztery sesje naukowe, a dzień zakończyła sesja plakatowa, która trwała do późnych godzin nocnych. Natomiast trzeciego dnia odbyły się dwie sesje naukowe, po których nastąpiło oficjalne zakończenie konferencji. W Sympozjum wzięło udział około 80 uczestników. Przedstawiono łącznie 44 referaty, w tym 8 referatów na zaproszenie wygłoszonych przez znanych naukowców z kraju i z zagranicy. Podczas sesji plakatowej zaprezentowano blisko 20 plakatów.

Tematyka wystąpień obejmowała między innymi: spintronikę i magnetyzm molekularny, magnonikę, fale spinowe i kryształy magnoniczne, informatykę i optykę kwantową, chaos i spacery kwantowe, kwantową elektrodynamikę, transport w nanostrukturach, układy silnie skorelowane, symulatory kwantowe i kwantową materię, dynamikę nieliniową, topologiczne stany materii czy też złącza Josephsona i stany związane w nadprzewodnikach.

Szczegółowe informacje, łącznie z książką abstraktów, są dostępne na stronie sympozjum: https://symposium-isqi.amu.edu.pl/. Pobyt zaproszonych gości został umożliwiony dzięki wsparciu finansowemu uzyskanemu w ramach konkursu ID-UB.