Data publikacji w serwisie:

Układ Słoneczny przy Słonecznej 36 - otwarcie

1 grudnia br. miało miejsce otwarcie ścieżki dydaktycznej z modelem Układu Słonecznego znajdującej się na terenie parku przy Instytucie Obserwatorium Astronomiczne UAM, przy ul. Słonecznej 36 w Poznaniu. Wydarzenie rozpoczęło się od oficjalnego przecięcia wstęgi przez: prorektora UAM prof. dr hab. Michała Banaszaka, prodziekana Wydziału Fizyki prof. dr hab. Stanisława Breitera i dyrektor IOA prof. UAM dr hab. Agnieszkę Kryszczyńską. Model składa się z ośmiu planet stworzonych dzięki technologii druku 3D, które zostały wykonane w skali 1:174 000 000. 8-metrowe w tym modelu Słońce jest przedstawione jako czterometrowej długości wycinek koła, a pozostała jego część wydaje się być schowana pod ziemią.

Oprócz spaceru pomiędzy planetami, otwarciu towarzyszyły liczne atrakcje popularnonaukowe. Młodsi uczestnicy warsztatów poznawali budowę komety, tworzyli i wystrzeliwali papierowe modele rakiet oraz brali udział w quizie na temat planet. Młodzież i dorośli mieli możliwość wysłuchania wykładów tematycznych oraz poznawali tajniki widma i polaryzacji światła.

Projekt “Układ Słoneczny przy Słonecznej 36” finansowany jest głównie ze środków otrzymanych w konkursie Fund_Akcja z Fundacji UAM.

Więcej o modelu na stronie: http://www.astro.amu.edu.pl/pl/popularyzacja/uklad-sloneczny-przy-slonecznej-36/

Zdjęcia-kolaż - M. Polińska.