Data publikacji w serwisie:

Drugie miejsce dla NKCh UAM w konkursie Chemkaton

Członkowie Naukowego Koła Chemików w składzie: Joanna Wojtukiewicz, Gustaw Fita, Gabriel Ławiński oraz Arkadiusz Taras zajęli drugie miejsce w w pierwszej edycji organizowanego przez AGH Chemkatonu!

Jak czytamy na stronie wydarzenia "Chemkaton to unikalna formuła nawiązująca do konkursów typu Grand Challenge, zapoczątkowanych w 2004 r. przez amerykańską agencję DARPA i popularnych 24h Hackathonów. WIELKIE WYZWANIE – CHEMIA, rozumiane jako zadanie do wykonania, jest mierzalne i możliwe do zrealizowania w ciągu 24 godzin." Konkurs organizowany był przez Wydziały: Energetyki i Paliw oraz Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Pierwszy etap konkursu przebiegał zdalnie, a zadanie eliminacyjne Chemkatonu polegało na przygotowaniu mieszaniny, która uzyska jak najwyższą temperaturę, przy czym do jej przygotowania należało użyć ogólnie i łatwo dostępnych w sklepach i hipermarketach stacjonarnych artykułów spożywczych, kosmetycznych lub domowej chemii gospodarczej. Nasza drużyna Fenisków zajęła drugie miejsce, a tym samym awansowała do wielkiego finału.

Etap finałowy rozpoczął się 26 września o godzinie 10:00 stacjonarnie w Krakowie w AGH i potrwał 24 godziny. Zadanie finałowe polegało na zbudowaniu filtra do wody, którego skuteczność była sprawdzana podczas filtrowania wody z Wisły.  Drużyna Feniks zajęła drugie miejsce w konkursie, otrzymując czek na kwotę 5 000 zł.

Gratulujemy!

Więcej szczegółów tutaj