Data publikacji w serwisie:

Sukces naukowców z Wydziału Chemii w programie START 2025!

na zdjęciu wszyscy laureaci konkursu

Z radością informujemy, że naukowcy z Wydziału Chemii - dr Dariusz Lewandowski (Zakład Chemii i Technologii Związków Krzemu) oraz mgr Daria Nowicka (Zakład Syntezy Nanostruktur Funkcjonalnych) - zostali stypendystami prestiżowego programu START 2025, organizowanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.

Program START to najstarszy w kraju program stypendialny wspierający młodych naukowców. Każdy laureat otrzymuje roczne wsparcie w wysokości 30 000 zł, które może przeznaczyć na rozwój naukowy, w tym m.in. na realizację badań czy wyjazdy zagraniczne. To wyjątkowe wyróżnienie trafia do stu najwybitniejszych  badaczy w Polsce, którzy nie ukończyli jeszcze 30. roku życia.

Mgr Daria Nowicka jest doktorantką w Zakładzie Syntezy Nanostruktur Funkcjonalnych w grupie prof. dr hab. Violetty Patroniak. Jej praca naukowa obejmuje syntezę układów supramolekularnych w postaci nowych związków kompleksowych metali d-elektronowych, polioksometalanów i materiałów hybrydowych charakteryzujących się multifunkcjonalnością. Otrzymanie układów wielozadaniowych przyczynia się do przeprowadzenia wielu istotnych reakcji w sposób tańszy oraz prostszy przy jednoczesnym skupieniu się na zadaniach, które będą kluczowe dla rozwiązania problemów natury globalnej. Rezultaty przeprowadzonych badań otwierają drogę do łatwiejszego i przyjaźniejszego środowisku syntezowania analogów enzymów, tworzenia układów do zaawansowanych zastosowań w magazynowaniu energii oraz otrzymania czujników elektrochemicznych przeznaczonych do jakościowych i ilościowych oznaczeń neuroprzekaźników, które umożliwią szybsze wykrycie chorób neurodegeneracyjnych.

Dr Dariusz Lewandowski został nagrodzony za badania nad nowymi, bardziej zrównoważonymi metodami syntezy związków metaloorganicznych, które mogą znaleźć zastosowanie m.in. w farmacji i inżynierii materiałowej.
W swoich pracach wykorzystuje starannie zaprojektowane katalizatory kobaltowe oparte na ligandach typu pincer, umożliwiające prowadzenie reakcji w sposób selektywny, efektywny i przyjazny dla środowiska. Dzięki nim opracowano nowe szlaki syntezy tzw. fine chemicals - związków o dużym znaczeniu przemysłowym.
Podejście badawcze dr Lewandowskiego wpisuje się w założenia zielonej chemii oraz Europejskiego Zielonego Ładu, łącząc zaawansowaną chemię z realnymi potrzebami współczesnego świata.

Serdecznie gratulujemy nagrodzonym tego wspaniałego osiągnięcia!

📸 Fot. Paweł Kula