Data publikacji w serwisie:

UAM pierwszą uczelnią w IBM Quantum Network!

W poniedziałek 5 grudnia 2022 r. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, jako pierwsza uczelnia w kraju, dołączył do IBM Quantum Network na mocy umowy podpisanej z Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym, będącym operatorem polskiego węzła IBM Quantum.

IBM Quantum Network to inicjatywa mająca na celu budowę uniwersalnych systemów kwantowych do zastosowań naukowych i biznesowych.

Dzięki przystąpieniu do IBM Quantum Network naukowcy oraz także studenci uczelni będą mieli zdalny dostęp do komputerów kwantowych znajdujących się w Stanach Zjednoczonych.

Podczas wydarzenia Prorektor prof. dr hab. Michał Banaszak zaznaczył, że nowa technologia związana z komputerami kwantowymi może znaleźć zastosowanie nie tylko w nauce, ale także w cyberbezpieczeństwie czy w rozwoju sztucznej inteligencji.

Na Wydziale Fizyki już niedługo rusza nowy kierunek studiów - Informatyka kwantowa. Studenci tego kierunku będą mieli jedyną taką okazje w Polsce, aby zgłębić wiedzę na temat działania komputerów kwantowych!

Kierunek Informatyka kwantowa będzie prowadzony przez Wydział Fizyki oraz Wydział Matematyki i Informatyki UAM we współpracy z firmą IBM.

Fot. Adrian Wykrota

Zapraszamy do zapoznania się z artykułami na temat przystąpienia UAM do sieci IBM Quantum Network:

https://uniwersyteckie.pl/nauka/uam-dolacza-do-ibm-quantum-network-hub

https://poznan.tvp.pl/64927044/jako-pierwsi-w-polsce-bedziemy-mieli-najszybszy-komputer

http://radiopoznan.fm/informacje/pozostale/to-urzadzenia-mogace-robic-obliczenia-z-predkoscia-swiatla-uam-bedzie-eksperymentowal-i-uczyl-obslugi-komputera-kwantowego

https://www.wnp.pl/finanse/poznan-uam-przystapil-do-ibm-quantum-network-hub,652534.html

https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/nauka-i-technika/uam-pozna%C5%84-b%C4%99dzie-korzysta%C5%82-z-komputer%C3%B3w-kwantowych-ich-obs%C5%82ugi-naucz%C4%85-si%C4%99-tak%C5%BCe-studenci/ar-AA14VmWZ?ocid=EMMX

https://poznan.nowinylokalne.pl/uniwersytet-im-adama-mickiewicza-w-poznaniu-dolacza-do-ibm-quantum-network-hub/