XXVI Minisympozjum Fizyki Statystycznej

24 maja br. na Wydziale Fizyki UAM odbyło się XXVI Minisympozjum Fizyki Statystycznej.

Minisympozjum Fizyki Statystycznej jest cyklicznym spotkaniem fizyków zajmujących się zagadnieniami fizyki statystycznej. Minisympozja odbywają się raz do roku w różnych ośrodkach naukowych w Polsce zlokalizowanych w miastach: Częstochowa, Kraków, Poznań, Wrocław i Zielona Góra. W tym roku minisympozjum odbyło się w Poznaniu na naszym wydziale. Celem spotkań jest wymiana informacji o najnowszych trendach w fizyce statystycznej oraz w pokrewnych działach fizyki, prezentacja osiągnięć ośrodków biorących udział w sympozjum oraz promocja młodszych pracowników nauki, szczególnie doktorantów.

Historia minisympozjum: Pomysł cyklicznych sympozjów z dziedziny fizyki statystycznej został zaczerpnięty ze spotkań fizyków holenderskich w ramach ich Landelijk Seminars, które odbywają się kilka razy w roku i za każdym razem mają miejsce w innym ośrodku uniwersyteckim w Holandii. Organizatorzy spotkania organizują salę wykładową i fundują lunch. W Polsce pomysłodawcą podobnych spotkań, które odbywają się raz w roku jest prof. dr hab. Andrzej Drzewiński. Początkowo spotkania oparte były tylko o dwie grupy naukowe: prof. dr. hab. Józefa Sznajda z INTiBS PAN we Wrocławiu i prof. dr. hab. Grzegorza Kamieniarza z Wydziału Fizyki UAM. Pierwsze spotkanie miało miejsce 6 grudnia 1996 roku w INTiBS PAN we Wrocławiu. Kolejne spotkania odbywały się naprzemiennie w Poznaniu i we Wrocławiu, a później do ich organizacji dołączyły Instytut Matematyki i Informatyki Politechniki Częstochowskiej, Instytut Fizyki Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Tegorocznych prelegentów oraz program minisympozjum można znaleźć tutaj: XXVI Minisympozjum Fizyki Statystycznej.